FINANSŲ RINKOS 

 

­

­

PALŪKANŲ ĮTAKA RINKOMS

Finansai - tai itin glaudžiai su nekilnojamuoju turtu susijusi sritis. Aišku, tai nėra visiškai identiškos sritys: nekilnojamo turto rinkoje finansų inžinerija yra nepalyginamai paprastesnė ir grubesnė palyginti su visomis finansų pasaulio galimybėmis.

Tad trumpai, apie šios rinkos finansines subtilybes. Pimiausia, visa turto rinka yra nepaprastai stipriai priklausoma nuo palūkanų normos: kuo palūkanos rinkoje didėja, tuo didesnės grąžos iš turto tikimasi, ir tuo labiau tai mažina turto kainas. Palūkanų dydžiai turi milžinišką įtaką visoms finansų rinkoms, o turto rinkos neišvengiamai priklausomos taipogi.

Ne mažiau palūkanų normos įtakoja ir pačius projektų vystytojus - statytojus tiesiogiai. Finansų inžinerija čia labai paprasta, mat kiekvienas jų projekto vystymui bemaž visuomet naudoja skolintas lėšas, ir labai retas atvejis kuomet nekilnojamo projekto statybos finansuojamos tik vystytojo lėšomis.

Skolintų pinigų dalis paprastai gali svyruoti, ir žinoma, bankas norės didesnių palūkanų tuomet, kuomet paskolos dalis didesnė, mat jo rizika didėja. Agresyvesnėje rinkos vystymosi fazėja paskolos dalis vystomame portfelyje stipriai išauga. Pavyzdžiui, statybų bumo laikotarpiu vystytojui užtekdavo turėti tinkamą sklypą, kad bankas finansuotų visas statybas.

Tačiau reikia nepamiršti, kad krizės metais didelė dalis (šiuo metu ne itin likvidaus) turto perėjo į bankų balansus, ir žinoma, pastarosios kontoros pasimokė, ir dabar finansuojama dalis mažesnė. Bet kokiu atveju, kiekvienas projektas yra unikalus ir jį reikia vertinti atskirai.

Palūkanos ypatingai reikšmingos ir iš kitos pusės - tai yra paklausos. Kadangi didelė dalis nekilnojamo turto pirkėjų perka turtą ne iš nuosavų lėšų, bet didele dalimi taip pat ir iš skolintų, tai kuo didesnės palūkanos, tuo labiau didėja jų mėnesinė įmoka, kuri paprastai yra sudaryta iš palūkanų bei dalies paskolos grąžinimo. Jei palūkanos ženkliai išauga, tuomet pirkėjams pasidaro sunkiau finansuoti savo pirkinį, ir tai daro spaudimą kainoms. Vis tik toks poveikis nėra labai greitas, ir pasireiškia ilgainiui.

Žinoma, greičiausiai palūkanų reikšmę visi pajaučia kai tai pasireiškia per savo kišenę: o turint būsto kreditus, tai gali atsitikti labai greitai, juk tie kreditai paprastai būna daugeliui metų, ir neabejotinai praeis keletas ciklų kol kreditas bus išmokėtas.

Pagrindinės palūkanų rūšys: 

 • Bazinės palūkanos
 • Tarpbankinės palūkanos
 • Galutinės palūkanosa

Europines normas galima rasti čia: http://sdw.ecb.europa.eu/reports.do?node=100000175

Kaip ten bebūtų, norint geriau perprasti finansų rinką bei jos įtaką įmonei bei investiciniams projektams reikia kur kas daugiau žinių. Jų galite rasti čia: Finansistas.net

www.FINANSISTAS.net

­

­

 • Naudingi ir nešališki patarimai.

 

 • Objektyvumas ir naudingumas - pagrindiniai principai.

 

 • Turi visada šviestis ir tobulėti finansų srityje. Jei neturi laiko - reikia profesionalų pagalbos.

Jūsų mokamos finansinės palūkanos priklausys ne vien tik nuo finansų rinkų. Taip pat jos priklaysys ir nuo įmonės rizikos veiksnių:

 

 • Įsiskolinimo lygio
 • Kredito istorijos
 • Turto įkeitimo galimybių
 • Gaunamo pinigų srauto
 • Ryšių su kredito įstaigomis